Aktualności

Umywalka ceramiczna czy z konglomeratu - jaką wybrać?

Umywalka to zwieńczenie łazienkowej aranżacji. Ma olbrzymi wpływ na prezentację pomieszczenia, estetykę oraz jego styl. Coraz częściej w projektach domowych łazienek uwzględnia się urządzenia sanitarne wykonane z atrakcyjnych wizualnie materiałów, wśród których popularne okazują się ceramika oraz konglomerat. Materiały te pozwalają stworzyć umywalki wysoce estetyczne, o unikatowej powierzchni i przyciągającej wzrok kolorystyce. W tym artykule konfrontujemy z sobą dwa najczęściej wybierane typy umywalek oraz podpowiadamy - kiedy warto zdać się na wybór wersji ceramicznej, a kiedy wersji z konglomeratu.

Umywalki z konglomeratu - dla kogo i dla-czego?

Konglomerat to specyficzny materiał, będący w istocie mieszanką różnych surowców. W jego produkcji wykorzystuje się żywicę syntetyczną oraz naturalne kruszywa kamienne. Konglomerat jest niejednorodny, a na jego powierzchni pojawiają się różne odcienie, struktury i kształty. Dzięki wykorzystaniu metody odlewania, konglomerat można dość swobodnie kształtować, tworząc także umywalki wyjątkowo cienkie oraz o niekonwencjonalnych kształtach, na przykład ostrych lub wygiętych krawędziach.

Zaletą umywalek z konglomeratu są nie tylko ich zróżnicowane i wysoce atrakcyjne walory estetyczne. Są to również umywalki odporne na oddziaływania mechaniczne, zarysowania i uderzenia. Wymagają jednak szczególnej troski pod kątem ich codziennej konserwacji. Do czyszczenia warto wykorzystać specjalne środki dedykowane do konglomeratu, pozbawione intensywnych składników chemicznych.

Warto przy tym podkreślić, że konglomerat jest zarazem materiałem, który dość łatwo możemy poddać renowacji. Wszelkie zarysowania, niedoskonałości oraz przebarwienia możemy usunąć korzystając z prostych narzędzi do polerowania. Ponadto konglomerat jest przyjemny w kontakcie ze skórą, wywołując wrażenie ciepła.

Umywalki ceramiczne - kiedy warto wybierać?

Ceramika to jeden z najpopularniejszych wyborów w przypadku urządzeń sanitarnych. Umywalki ceramiczne wykonuje się zazwyczaj z porcelitu lub też fajansu, a ich powierzchnie pokrywa się specjalną warstwą szkliwioną. Produkcja ceramiki realizowana jest w wysokich temperaturach, co gwarantuje dużą odporność umywalki na różne szkodliwe oddziaływania, zarówno mechaniczne jak i chemiczne.

Obecnie do wyboru mamy rozmaite warianty ceramiki, w tym także nowoczesne umywalki wykonane z cienkich warstw tego materiału. Najpopularniejsze są modele jasne, wykonane w odcieniach bieli i beżu, choć znajdziemy także umywalki grafitowe, czarne, szare. Warto jednak dokładnie przemyśleć wybór kolorystyki - na umywalkach w ciemnych tonacjach wyraźnie widoczne będą osady i zacieki.

Umywalki ceramiczne są dedykowane do łazienek urządzonych w różnym stylu i estetyce. Wzornictwo większości dostępnych modeli opiera się na podstawowych formach geometrycznych, prostych liniach i kątach. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w projektach łazienek minimalistycznych, nowoczesnych, skandynawskich oraz wielu innych.

2023-12-14